O nama

Opština Berkovići je rubna opština u Istočnoj Hercegovini, na Jugoistoku Republike Srpske, tj.u južnom djelu Bosne i Hercegovine. Rasprostire se na površini od 264 km2, nadmorske visine od 100 do 1300 m. Nalazi se na regionalnom putu R1-6101 Stolac-Berkovići-Bileća. 

Opština Berkovići ima značajan turistički potencijal koji se ogleda u očuvanoj životnoj sredini, bogatom istorijsko-kulturnom nasleđu, ruralnom, lovnom i avanturističkom turizmu. Tereni su pogodni za paraglajding, planinarenje, ekstremne sportove, biciklizam (prvenstveno brdski), a brojna pernata i druga sitna i krupna divljač je preduslov za razvoj lovno-g turizma.

Tradicionalna jela kao što su sir iz mijeha i mogućnost proizvodnje zdrave hrane u malim seoskim domaćinstvima pogoduju razvoju seoskog turizma. Stari grad Koštun (grč. Kostran i lat. Kostrum – logor) iz ranog srednjeg vijeka, zidan od vrlo krupnog kamena, proglašen je nacionalnim spomenikom BiH 2004. godine. Takođe, postoji i veliki broj stećaka – nekropole u Podkomu, Hateljima, Dabrici. Praktično svako selo ima nekropolu stećaka. Nekropola stećaka u Donjoj Bitunji (Potkuk) nalazi se na listi Svjetske baštine UNESCO-a. Nekropola stećaka Radovac u Potkomu proglašena je od strane Vlade Republike Srpske za kulturno dobro od velikog značaja.

Turistima mogu biti interesantne mnoge pećine i kraške jame, ali mnogi od tih prirodnih oblika nisu dovoljno ispitani ili uopšte nisu istraživani. U selu Potkom nalazi se pećina Ratkovča koja je djelimično ispitana od strane mještana. Sa minimalnom opremom pećinom se može kretati do 2 km. Sastoji se od više dvorana, jezera i bogata je pećinskim nakitom.

Pored pećine se nalazi atraktivan vodopad (aktivan u zimskom periodu) visok oko 150 m koji se u uslovima oštrijih zima pretvara u fascinantnu ledenu figuru. Uzvišenje Straževica je vještački stvorena humka na planinskom vrhu koji se izdiže na visini od oko 1.050 metara iznad Dabarskog polja. Po predanju tu je zatrpana crkva u kojoj se nalazi zlato. Isto predanje kaže da su svi pokušaji otkopavanja bili bezuspješni i da bi se svakom ko je taj posao radio desila neka nesreća u porodici. Svake godine se u ljeto odražava crkveni obred u novosagrađenoj kapelici pored uzvišenja. Kao prirodni fenomen ispod humke, na udaljenosti od 50 metara, nalazi se izvor pitke vode koji nikada ne presušuje.

U selu Potkom postoje ostaci crkve Svetog Ilije koja potiče iz 14. ili 15. vijeka. Ktitori ove crkve su bili plećmićka porodica Pićević. Zanimljiv je način na koji je crkvište otkriveno. Postoji svjedočenje mještanina Voja Radana, koji je u snu imao viđenje sveštenika kako mu govori da je nekad u njihovom selu bila crkva i da se sa pomenute gomile ne uzima kamen za kuće, već da to otkriju i ograde i da će im prestati neprilike koje su tada imali u selu. On je okupio komšije i zajedno su već pri prvoj akciji naišli na zid stare crkve i u njoj kamenom pločom pokrivenu grobnicu. Od tada na Ognjenu Mariju otac Simeon je uspostavio službu.